A vállalkozói kérdőíves felmérés megkezdése Észak-Magyarországon

A Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Kereskedő és Vendéglátó Vállalkozások Érdekképviseleti Szervezete és a Kereskedők és Vendéglátók Országos Érdekképviseleti Szövetsége márciusban megindította a GINOP-5.3.5-18-2018-00012 kódszámú „Vállalkozói generációváltás munkaerőpiaci megoldása az Észak-Magyarországi régióban” című Európai Uniós forrásból finanszírozott projektjét a Széchenyi 2020 program keretében. A program lebonyolítása során kerül sor a helyzetelmést tartalmazó vállalkozói kérdőíves felmérés elvégzésére.

Március hónapban a sajtó útján a pályázati programot lebonyolító konzorciumi partnerek már tájékoztatást adtak a program lényegéről, de a járványhelyzet miatt ennek végrehajtásában eddig kizárólag az előkészítő munka lefolytatására volt lehetőség. A programban az érintett Észak-Magyarországi vendéglátó vállalkozások bevonásra kerülnek, hogy egy szakmai kutatás eredményeképpen a program során olyan helyzetelemzést lehessen megfogalmazni, amelyre ráépülhetnek a vállalkozói generációváltást elősegítő javaslatok. A járványhelyzet miatti korlátozó intézkedések alatt a konzorciumi partnerek szakértői kialakították azt a vállalkozói kérdőíves felmérést, amely alapján megkeresik a programban közreműködő vállalkozásokat, a jelenlegi helyzet elemzése érdekében.

A vállalkozói kérdőív tartalmaz egy rövid tájékoztatást a program lényegéről, elemeiről, lebonyolításának módszereiről és a konzorciumi parterekről, majd sor kerül azoknak a kérdéseknek a felsorolására, amelyekben a konzorciumi partnerek a vállalkozások válaszát várják. A kérdőív vállalkozásokra vonatkozó kérdései kiterjednek a jelenlegi működésre, a működési körülményekre, az elmúlt időszakban megvalósított és a jövőben tervezett fejlesztésekre, a marketing tevékenység hatásaira és a helyi együttműködési kapcsolatokra. Ezt követik azok a konkrét kérdések, amelyek már a generációváltásra vonatkozó információkat tartalmazzák, így kiterjednek a vállalkozás tulajdonosi struktúrájára, és jövőképére, a vállalkozás tulajdonosi körében a családi és személyes kapcsolatokra, és a generációváltás sikeres lebonyolítása érdekében elvárt kormányzati támogató intézkedésekre. A kérdőíves felmérés következő része a humánerőforrással kapcsolatosak, mert az adott vállalkozás foglalkoztató képessége miatt az adott vállalkozás jövője az alkalmazottak személyét is érinti. Végül a negyedik részben jelenlegi járványhelyzet miatt a kérdőíves felmérés egy önálló blokkot tartalmaz a koronavírus járvány várható hatásairól a vendéglátó szakmában, ebben vannak kérdések az átmeneti időszak működéséről, a vállalkozás fenntarthatóságáról, az eddig megtett intézkedésekről.

A vállalkozói kérdőíves felmérést a konzorciumi partnerek alapvetően személyes interjúk formájában tervezték, de a járványhelyzet miatti korlátozásokra tekintettel kialakították az elektronikus úton való kitöltés lehetőségét, illetve a személyes egyeztetések telefonon, online, chat és egyéb internetes úton történő lebonyolítási lehetőségét. Megindult a program honlapjának kialakítása, addig is a kérdőíves felmérést teljes terjedelemben tartalmazzák a konzorciumi partnerek honlapjai.

A programmal kapcsolatban további információ kérhető a projektmenedzsertől: Veresné Bodnár Emesétől 06-20/3712009, borsod.kisosz@t-online.hu